fbpx

Daçiç: Kush nuk voton Listën Serbe është kundër nesh

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç i ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të 6 tetorit të votojnë për Listën Serbe, partinë politike që mbështetet në mënyrë të drejt për drejt nga Beogradi.

Ministri Daçiç u shpreh se kush nuk voton për Listën Serbe është kundër shtetit serb.

Ai shtoi: “Kjo më nuk është çështje partiake, por Prishtina dëshiron që dikush tjetër t’iu zgjedh përfaqësuesit dhe që në Parlamentin e Kosovës të hyjnë serbët të cilët janë kundër shtetit të Serbisë”.

Nga ana tjetër, Nenad Rashiç, një politikan i Kosovës me origjinë serbe ka vendosur kandidaturën për kryeministër si përfaqësues i partisë serbe Liria në Kosovë.

Në spotin e tij elektoral Rashiç në gjuhën shqipe i kërkon elektoratit të Kosovës që ta votojnë për të hequr qafe Listën Serbe, partinë të cilën e quan “monstër politike”./ TCh

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.