COVID-19: Evropa ende po lufton – por ka shenja shprese?

Vendet evropiane kanë parë rritje të mëdha në raste dhe vdekje, por ngadalësimi i niveleve të infeksionit po rrit shpresat se masat e rrepta të distancimit social po frenojnë përhapjen e virusit, njofton BBC

Italia ka numrin më të lartë të çdo vendi të vetëm në botë, me më shumë se 17,000 vdekje deri më tani.

Spanja ka raportuar afro 14,000 vdekje – vendi i dytë më i lartë i çdo vendi. Tani ka më shumë se 140,000 raste të konfirmuara në Spanjë, por të dhënat tregojnë se shkalla e rasteve të reja po bie.

Qeveria spanjolle, e cila shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në 14 mars, ka sugjeruar disa kufizime, duke përfshirë mbajtjen e punëtorëve jo-të domosdodhëm në punë që të qëndrojnë në shtëpi, dhe kjo masë mund të hiqet pas Pashkëve./Infoglobi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.