fbpx
kripë

Çka mund të pastroni me kripë

Debbie Sardone e SpeedCleaning.com thotë se ka shumë mënyra se si mund të përdoret kripa në kuzhinë, përveçse për të gatuar. “Klorur natriumi” mund të jetë shumë i dobishëm edhe për të pastruar në familje! Ja 5 ide për ta përdorur si duhet përdorur kripa!

1. Tiganë të ndryshkur
“Kripa funksionon shumë mirë për tiganët”, – thotë Sardone. Spërkateni në një tigan të thatë dhe pastrojeni duke përdorur një sfungjer. Hidhni edhe ujë. Lëreni për 10 minuta, pastaj pastrojeni si zakonisht.

2. Njollat e ​​kafesë
Provoni këtë nëse ju derdhet një gotë me kafe në rroba: “Bëni një paste me sapun të lëngshëm dhe pak kripë”, – thotë Sardone. Ajo mund të çngjyrosë njollat e verdha nën sqetulla.

3. Dërrasa prej druri
Dërrasat e drurit mund të bëhen me njolla dhe ato mund të jenë shumë të vështira për t’u hequr. Me një limon përgjysmë dhe me pak kripë, mund t’i fshini ato përgjithmonë. “Dërrasa jo vetëm që do të jetë më e pastër, por edhe aromat e këqija mund të zhduken”, – thotë Sardone.

4. Njollat e djersës
Njollat e verdha nga djersa, ky mashtrim është një e shtënë e bardhë me vlerë. Shkrihet katër lugë kripë në një kuart të ujit të nxehtë, pastaj “dip një sfungjer në zgjidhjen dhe çik larg njollat”, thotë Sardone.

5. Tubat e bllokuara
Tubat e bllokuara mund të ngadalësojnë një lavaman banjoje. Për ta mbajtur atë të pastër, çdo muaj apo më shumë mund të hidhni një filxhan kripë, një gjysmë filxhan uthull të bardhë dhe një filxhan sodë buke dhe lëreni për 10 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.