fbpx

Cinnamon Rolls me kanellë

Cinnamon Rolls

1 gotë qumësht të vakët
2 ve
50 gr sheqer të bardhë
1 lugë sheqer pluhur
1 vanillë sheqer
6 lugë gjalpë të shkrirë
1 lugë të vogël krip
1 lugë të vogël kanellë
1 lugë të madhe maje buke
Edhe miell derisa te trashet brumi

Fillimisht bëjmë të gjithë përbërësit bashk, e pastaj e leme masen te pushoj derisa te dyfishohet. Pastaj e t’hollojme ne tavoline, edhe e lyjme me perberjen qe bejme me heret prej nje grusht sheqer te kafet, 1/4 gjalpe ne temperature dhome dhe 2 luge te medha kanelle.
Pasi ta lyejme, e mbeshtjellim si rollate, dhe e prejme ne forme rollate. Dhe ne fund persipri e lyejme me ve.
E pjekim ne 250 grade ne furre te parangrohur me avull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.