Ballina / Kulturë / Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës sipas Drançollit
kosova drancolli

Çfarë është e vërtetë e çfarë mit për Betejën e Kosovës sipas Drançollit

Historiani Jahja Drançolli ka shkruar për të vërtetën dhe mitin e Betejës së Kosovës, kështu duke publikuar edhe një dokument të datuar nga viti 1389.

Drançolli tregon se çfarë thotë dokumenti i vitit 1389 për Betejën e Kosovës, i cili ruhet në Arkivin Shtetëror të Firences.

Ky dokument, i publikuar nga historiani kosovar, i shënuar më 20 tetor 1389, ruhet në Arkivin Shtetëror të Firences, respektivisht është një korrespodencë e përfaqësuesit të Senatit të Republikës së Firences me mbretin e Bosnes Tvrtko I (1338-1391), i cili konsiderohet si i vetmi dokument zyrtar i zbuluar deri më sot, që i referohet një beteje, e që historianët i referohen si Beteja e Kosovës.

kosova drancolli

@Fluidi

Provo po ashtu

NeneTereza_INFOGLOBI

21 vjet nga vdekja e Shën Terezës

Sot bëhen 21 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes Shën Tereza. Shën Tereza asnjë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.