fbpx

Çdo gjë për Oscars 2020: “Paraziti” fiton 4 çmime!

Filmi “Paraziti” ka marr katër Oskarë, Oskarin për Çmimin “Fotografia më e mirë”, “Regjisori më i mirë” që shkoi për Bong Joon Ho, pastaj Çmimin “Skenari më i mirë origjinal” dhe Çmimin si “Filmi më i mirë ndërkombëtar”.  Ai u bë filmi i parë  në gjuhë jo-angleze të fitojë Çmimin për Fotografinë më të mirë.

Filmi “Paraziti” është një satirë sociale për dy familje nga klasa të ndryshme në Seul – një që jeton në varfëri në një bodrum dhe një tjetër e pasur që jeton në një shtëpi të madhe.

Filmi “1917” i regjisorit Sam Mendes  u nda me tre statuja “Oscar”, kurse filmat “Joker”, “Ford v Ferrari” dhe “Once Upon a Time in Hollywood” kanë fituar nga dy Çmime secili..

Ndërkohë, “Irlandezi”, i cili hyri në mbrëmje me 10 nominime, nuk arriti të fitojë asnjë çmim të vetëm.

Lexoni më poshtë për listën e plotë të fituesve në  Akademisë së 92-të për çmimet “Oscar”.

Fotografia më e mirë
Ford v Ferrari
Irlandezi
Lepuri Jojo
Joker
Gratë e Vogla
Historia e martesës
1917
Një herë në Hollivud
Paraziti * FITUESI *

Regjisori më i mirë
Martin Scorsese, Irlandezi
Todd Phillips, Joker
Sam Mendes, 1917
Quentin Tarantino, Një herë në Hollywood
Bong Joon Ho, Paraziti * FITUESI *

Kinematografia / Filmi më i mirë
Rodrigo Prieto, Irlandez
Lawrence Sher, Xhoker
Jarin Blaschke, The Lighthouse
Roger Deakins, 1917 * FITUESI *
Robert Richardson, Njëherë e një kohë në Hollywood

Skenari më i mirë origjinal
Rian Johnson, Knives Out
Noah Baumbach, Historia e martesës
Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns, 1917
Quentin Tarantino, Një herë në Hollywood
Bong Joon Ho, Han Jin Won; Histori nga Bong Joon Ho i filmit Parasite * FITUESI *

Skenari më i mirë i përshtatur
Steven Zaillian, Irlandez
Taika Waititi, Jojo Rabbit * FITUESI *
Todd Phillips, Scott Silver, Joker
Greta Gerwig, Gratë e Vogla
Anthony McCarten, The Two Popes

Aktorja më e mirë në një rol kryesor
Cynthia Erivo, Harriet
Scarlett Johansson, Story Martesa
Saoirse Ronan, Women Little
Charlize Theron, Bombshell
Renée Zellweger, Judy * FITUESE *

Aktori më i mirë në një rol kryesor
Antonio Banderas, Dhimbje dhe Lavdi
Leonardo DiCaprio, Njëherë e një kohë në Hollywood
Shoferi i Adamit, Historia e martesës
Joaquin Phoenix, Joker * FITUESI *
Jonathan Pryce, Dy Papat

Aktorja më e mirë në një rol mbështetës
Kathy Bates, Richard Jewell
Laura Dern, Historia e martesës * FITUESI *
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Florence Pugh, Gratë e Vogla
Margot Robbie, Bombshell

>Aktori më i mirë në një rol mbështetës
Tom Hanks, Një ditë e bukur në lagje
Anthony Hopkins, Dy Papat
Al Pacino, Irlandez
Joe Pesci, Irlandez
Brad Pitt, Një herë në Hollywood * FITUESI *

Filmi më i mirë Ndërkombëtar 
Corpus Christi (Poloni)
Honeyland (Maqedonia e Veriut)
Les Misérables (Francë)
Dhimbje dhe Lavdi (Spanjë)
Paraziti (Koreja e Jugut) * FITUESI *

Filmi më i mirë i animuar
Si të Trajnoni Dragon tuaj: Bota e fshehur
Humbja trupin tim
Klaus
Lidhja që mungon
Historia e lodrave 4 * FITUESI *

Filmi i shkurtër i animuar / më i mirë
“Dcera”
“Dashuri e Flokëve” * FITUESI *
“Kitbull”
“Memorable”
“Motra”

Filmi më i mirë  “aksion i drejtpërdrejt”
“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window” *FITUESI*
“Saria”
“A Sister”

Filmi më i mirë dokumentar
American Factory *FITUESI**
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Filmi më i mirë i shkurtër dokumentar

In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) *FITUESI**
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk, Run, Cha-Cha

Kostumografia /Dizajn
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women *FITUESI**
Once Upon a Time in Hollywood

Best Makeup and Hairstyling
Bombshell *WINNER*
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Best Production Design
The Irishman
Jojo Rabbit
1917
Once Upon a Time in Hollywood *FITUESI**
Parasite

Efektet më të mira vizuele
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917 *FITUESI**
Star Wars: The Rise of Skywalker

Kënga më e mirë
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4
“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman *FITUESI**
“I’m Standing With You,” Breakthrough
“Into the Unknown,” Frozen II
“Stand Up,” Harriet

Best Original Score

Joker *FITUESI**
Little Women
Marriage Story
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Sound Editing
Ford v Ferrari *FITUESI**
Joker
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Zërimi më i mirë
Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917 *FITUESI**
Once Upon a Time in Hollywood

Editimi më i mirë
Ford v Ferrari *FITUESI**
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Parasite

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.