Ballina / Shkencë

Shkencë

Ndryshimet që sjell mosha 24!

shkathtesite

 Treshja e hulumtuesve amerikan nga Universiteti  Simon Fraser (SFU)kanë bërë hulumtimin e parë në lidhje me eksperimentin mbi shkencat shoqërore. Joe Thompson nga SFU, në bashkëpunim me profesorin Mark Blair  dhe Andreë Henrey, kanë analizur kohën kur ne fillojmë të përjetojmë rënie me moshë sa i përket aftësive njohëse motorike …

Lexo më shumë

Zbulohet uji në një ekzoplanet

ekzoplanet

Një ekzoplanet sa gjysma e madhësisë së Saturnit, i cili ndodhet 700 vjet drite larg tij, ka ujë në atmosferë, njoftoi Agjencia amerikane e hapësirës NASA. WASP-39b ndodhet në konstelacionin e Virgjëreshës dhe të dhënat nga teleskopët Hubble dhe Spitzer zbulojnë se atmosfera e këtij ekzoplaneti përmban ujë. Shkencëtarët thonë …

Lexo më shumë