Ballina / Biznes / Karrierë

Biznes / Karrierë

Kujdes ju që përdorni Bitcoin në Kosovë! Ja plani i ATK -së

Bitcoin

Përdorimi i monedhave virtuale në botë, ka bërë që të zgjoi interesim të madh edhe tek kosovarët. Kohëve të fundit janë disa qytetarë të cilët po përdorin forma të ndryshme të biznesit me një veprimtari që konsiderohet ilegale nga Administrata Tatimore e Kosovës. Pra, bëhet fjalë për monedhat e kriptovalutës …

Lexo më shumë

Borxhi ndaj Bechtel Enka – 45 milionë euro

lekaj

Tash e disa muaj kompania “Bechtel&Enka;”, e cila po ndërton autostradën Prishtinë – Shkup, “Arbën Xhaferi” është duke kërkuara 63 milionë euro shtesë. Mirëpo, kjo është kundërshtuar nga Ministria e Infrastrukturës. E, për këtë Ministria e Infrastrukturës dhe kjo kompani kanë zhvilluar negociata. Ministria e Infrastrukturës ka hyrë në këto …

Lexo më shumë

Propozohet zbritja e pagave për punonjësit e Fondit të Kursimeve Pensionale

euro paga

Komisioni për Buxhet dhe Financa, në mbledhjen e sotme të kryesuar nga Lumir Abdixhiku, kryetar, shqyrtoi tri projektligje, si dhe rekomandimet e grupit punues lidhur me pagat e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës. Rekomandimet e grupit punues për pagat e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, para komisionit i …

Lexo më shumë

Lirohet biznizmeni që ka kërcënuar drejtuesin e OSHP-së

oshp

Gjykata Themelore e Prishtinës ka liruar nga paraburgimi biznesmenin Naim Sallahu i arrestuar para një muaji për kërcënim të shefit të OSHP-së, Blerim Dina. Lirimin nga paraburgimi të Sallahut e ka konfirmuar avokati i tij, Arianit Koci. “Është aprovuar kërkesa ime për lirim nga paraburgimi”, ka thënë Koci. Naim Sallahu …

Lexo më shumë