fbpx

Carrot cake ! Keku i shijshëm nga karrota

Kekun e pjekur e ndajmë në mes dhe e lyejm me fillin dhe në fund e lëmë të ftohet !

Carrot cake !

200 gr miell
2 luge te gjelles pecive
1 luge te vogel sode buke
1/2 e luges xhinxher pluhur
1 luge e gjysme kanelle
1/2 e luges se vogel arremyshk
Pak krip
Gjysme gote vaj
4 ve
100 gr sheqer te kafte
50 gr sheqer pluhur
100 gr arra te grira
300 gr karrota te grira ne rende

Të gjitha këto i përzijmë bashke dhe e pjekim ne 200 grade.

Filli:
250 gr. Djath krem
Pak gjalpe
Pao sheqer pluhur

Kekun e pjekur e ndajme ne mes dhe e lyjme me fillin dhe ne fund e leme te ftohet !

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.