fbpx

Byrek me kungull

Përbërësit

1 kg kungull (i madh)

500 ml qumësht

300 gr gjalpë

3 kokërr vezë

130 gr oriz

1 gr piper (pak)

100 gr djathë (në copa sipas dëshirës)

Përgatitja

1

Grini në rende tulin e kungullit pasi i keni hequr farat.

2

Në një tenxhere shtoni 200 gr gjalpë, hidhni kungullin dhe lëreni të ziejë në zjarr deri sa të zbutet mirë.

3

Në një tas rrihni vezët shtoni qumështin, orizin dhe hidhini tek kungulli. Lëreni sërish të ziejnë, këtë herë në zjarr të ngadaltë.

4

Spërkasni me gjalpë tepsinë në të cilin do të vendosni petët. (Procedurat e brumit të byrekut i njihni me siguri)

5

Në një tepsi shtroni 5 peta të spërkatura me pak gjalpë. Hidhni kungullin dhe përbërësit e tjerë, si dhe duke i grirë djathë sipas dëshirës.

6

Shtroni dhe 5 peta të tjera. Hidhni pak qumësht dhe pak gjalpë sipër dhe piqini në furrë të ngrohur më parë në 200 gradë për 30 minuta.

7

Ky lloj byreku mund të gatuhet edhe i ëmbël duke i shtuar 3 lugë sheqer në vend të djathit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.