Ballina / Reçeta / Byrek i shpejtë
In Fabric

Byrek i shpejtë

Përbërësit :

500 gr petë për pite të gatshme,

100 gr margarin,

200 ml ajkë kuzhine-hopla,

Për mbushjen :

400 gr ajkë e thartë(shmant)

3 vezë,

Pak kripë,

Përgatitja :

Ngrohet furra në temperaturën 200 gradë.Shtrihet peta në tepsi dhe lyhet me ajkë dhe margarinë të shkrirë.Në skaje mbushet me mbushjen e vezëve dhe ajkën e thartë ,pastaj mbështillet në formë rolleje.Rollet e mbështjella në tepsi për 20-30 min,pastaj servohen të nxehta.

Check Also

Makarona

Makarona flutur me hudhër, vaj dhe peshk ton

Përbërësit: * 2 thelpinj hudhër * 5 lugë vaj ulliri * 250 g makarona flutur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *