Ballina / Reçeta / Bukë të vogla me ajke dhe gjizë

Bukë të vogla me ajke dhe gjizë

Pasi brumi të jetë i gatshëm e ndajmë në kuleq të vegjël dhe ne mes i shtypim me gishtin e madhë,pastaj bëjmë mbushjen me përgatitjen e duhur (me ajke dhe gjizë). Kuleqët piqen në temperaturën 220 gradë celzius.

Përbërësit :

5 dl ujë i vakët,

40 gr maje buke,

Pak kripë,

Pak vaj,

1 vezë,

7-8 dl miell,

200 gr ajkë,

200 gr gjizë të grimcuar

Përgatitja

Pasi brumi të jetë i gatshëm e ndajmë në kuleq të vegjël dhe ne mes i shtypim me gishtin e madhë,pastaj bëjmë mbushjen me përgatitjen e duhur (me ajke dhe gjizë). Kuleqët piqen në temperaturën 220 gradë celzius.

@Fluidi

Provo po ashtu

Lazanja

Lazanja me spinaq

Një version shumë i lehtë vegjetarian i lazanjës klasike Përbërësit: 1 lugë e mesme vaj …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.