Ballina / TEKNOLOGJI / Britani e Madhe: Çdo shtëpi me mbushës për makinat elektrike
makina elektrike

Britani e Madhe: Çdo shtëpi me mbushës për makinat elektrike

Anglia do të jetë shteti i parë në botë në të cilin instalimi i mbushësve të veturave elektrike në shtëpitë dhe ndërtesat e reja do të jetë i detyrueshëm.

Të gjitha shtëpitë e reja në Angli do të kenë mbushës për veturat elektrike, transmeton Koha.net. Po ashtu, qeveria angleze dëshiron të lehtësojë qasjen në infrastrukturën e cila ka nevojë të përshtatet me ndryshimet në trafik, duke përfshirë edhe veturat elektrike.

Gjithashtu, për hulumtimin e këtij projekti raportohet se janë investuar pothuajse 40 milionë funte.

Mbushja e veturës elektrike në shtëpi, më e leverdishme

Sekretari i Shtetit për Transport, Chris Grayling, thotë se mbushja e veturave elektrike në shtëpi do të jetë opsioni më i leverdishëm për shoferët, dhe thuhet se në vendet publike nga viti i ardhshëm do të jetë në dispozicion edhe mbushja pa kontakt.

Kjo është vetëm një pjesë e strategjisë “Road to Zero” që ka vlerë prej 1.5 miliard funte, përcjell Koha.net. Qëllimi i kësaj strategjie është që deri në vitin 2040 të gjitha automjetet të emetojnë zero dyoksid të karbonit.

Detajet më të hollësishme nuk janë zbuluar, por të gjitha automjetet do të duhet të jenë të aftë të kalojnë së paku deri në 80 kilometra me vetëm një mbushje të baterisë, gjë që do të nënkuptonte se në rrugë do të mbesin vetëm automjetet elektrike, hibride dhe ato me hidrogjen.

Provo po ashtu

NASA filmoi vrimën e zezë që gllabëroi yllin 375 milionë vite dritë larg Tokës

NASA ka filmuar një vrimë të zezë gjigante që gllabëron një yll 375 milionë vite …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.