fbpx

Botërori 2022: Shqipëria me Anglinë, Kosova me Spanjën

Kosova është vendosur me Spanjën për eliminatoret e Kupës së Botës 2022 në grupin B. Shorti i hedhur në Zyrih përcaktoi se “Dardanët” do të sfiojnë për Botërorin e Katarit “Furinë e Kuqe”. Në këtë grup, ekipi i trajnerit Bernard Shaland sfidon Suedinë, Greqinë dhe Gjeorgjinë.

Që prej anëtarësimit në FIFA dhe UEFA, Kosova përballet për herë të parë në histori me kombëtaren iberike. Kujtojmë që “Dardanët” luajtën për herë të fundit me Greqinë në ndeshjet e Ligës së Kombeve.

Ndaj Suedisë, Kosova ka zhvilluar një miqësore në 12 janar të këtij viti, ku skandinavët verdheblu fituan 1-0 në Katar.

Grupi A, Portugali, Serbia, Republika e Irlandës, Luksemburg,

Grupi B, Spanjë, Suedi, Greqi, Gjeorgji, Kosova

Grupi C, Itali, Zvicër, Irlanda e Veriut, Bullgaria,

Grupi D, Francë, Ukrainë, Finlandë, Bosnja,

Grupi E, Belgjikë, Uells, Republika Çeke, Bjellorusi,

Grupi F, Danimarkë, Austri, Skoci, Izrael,

Grupi G, Holandë, Turqi, Norvegji, Mali i Zi,

Grupi H, Kroacia, Sllovaki, Rusi, Sllovenia,

Grupi I, Angli, Poloni, Hungari, Shqipëri.,

Grupi J, Gjermani, Rumani, Islandë

Ndeshjet e para të grupeve të luhen më 24-25 mars të vitit 2021. Botërori në Katar, i pari që do të luhet në dimër, do të zhvillohet nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor të vitit 2022.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.