Ballina / BOTA (page 90)

BOTA

Greqi-Maqedoni: Grindje me pasoja

Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë mund të ketë ndikim në stabilitetin e gjithë Evropës Juglindore, mendon Reinhard Veser. Mosmarrëveshja për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë është më shumë se një shfaqje teatrale mes dy shteteve. Ajo mund të ketë ndikim në stabilitetin e gjithë Evropës Juglindore. Për shkak …

Lexo më shumë

Partitë gjermane shtyejnë bisedimet për koalicion

Merkel, Kancelare e Gjermanise

Në Gjermani janë shtyer bisedimet vendimtare për formimin e “koalicionit të madh”, pasi negociatorët kanë dështuar të finalizojnë marrëveshjen gjatë ditës së djeshme. Konservatorët e kancelares gjermane, Angela Merkel dhe Social Demokratët janë duke negociuar arritjen e një marrëveshjeje për qeverinë gjermane, duke shpresuar se nuk do të nevojitet mbajtja …

Lexo më shumë

Lunacek boton librin për Kosovën

lunacek

Më 14 shkurt, ish-raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, do të promovojë librin e saj në Vjenë. Ky libër, siç ka thënë vetë Lunacek, vjen me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës. “Më 14 shkurt, 2018, promovoj librin e botuar nga Wieser Verlag me rastin e …

Lexo më shumë

Publikohet raporti që akuzon FBI-në dhe Drejtësinë për njëanshmëri

dokumenti_fbi

Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve bënë publik një raport që më parë ishte i klasifikuar sekret, ku pretendohet se zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit janë treguar të njëanshëm kundër presidentit Donald Trump. Dokumenti u publikua i plotë dhe pa redaktime, pasi presidenti Trump e autorizoi publikimin e tij. Dokumenti iu …

Lexo më shumë

Vret veten djali i Fidel Castro

Djali i Fidel Castros ka vrarë veten në shtëpinë e tij në Havana, raporton gazeta zyrtare Gramma në Kubë. Fidel Ángel Castro Díaz-Balart u gjet i vdekur të martën në mëngjes, dhe thuhet se ai vuante nga depresioni. Djali më i madh i Fidel Castros ishte në moshën 68-vjeçare, ndërsa …

Lexo më shumë