Ballina / BOTA (page 62)

BOTA

Trump nis sot vizitën në Britani

Donald Trump, President i ShBA-ve

Presidenti amerikan, Donald Trump, nis sot një vizitë dyditëshe në Mbretërinë e Bashkuar – të parën në këtë vend si kryetar shteti. Britania e Madhe është në “trazira” dhe “varet nga njerëzit atje” nëse Theresa May mbetet kryeministre, tha Trump përpara vizitës. Ai arrin në të njëjtën ditë kur Qeveria …

Lexo më shumë

Samiti i NATO-s: Trumpi sulmon Merkelin

angela merkel

Që në fillim të samitit të NATO-s u bë e qartë se presidenti Trump është i gatshëm për grindje. Në veçanti sulmoi Gjermaninë dhe kancelaren Merkel. Por edhe Merkel u përgjigj shpejtë. Madje edhe vet mëngjesi me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, në fillim të samitit të aleancës, …

Lexo më shumë

Trump sërish kritikon aleatët e NATO-s

Donald Trump, President i ShBA-ve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i përsëriti kritikat ndaj aleatëve të NATO-s, rreth shpenzimeve të tyre në mbrojtje. “Shtetet e Bashkuara shpenzojnë në NATO shumë më shumë se çdo vend tjetër. Kjo nuk është e drejtë e as e pranueshme”, tha Trump në Twitter. “Vendet i kanë rritur …

Lexo më shumë

Erdogan u betua për mandatin e ri

erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u betua të hënën për mandatin e ri. “Betohem me nderin tim, përpara kombit të madh turk dhe historisë së tij, se do të punoj me gjithë fuqinë për të mbrojtur dhe lartësuar lavdinë e Republikës së Turqisë”, tha Erdogan para Parlamentit. Erdogan ka …

Lexo më shumë