BOTA

Sanders mbështet kandidaturën e Joe Biden

Senatori, Berny Sanders, i ka dhënë mbështetje ish-nënpresidentit amerikan Joe Biden, për të fituar nominimin e Partisë Demokratike për garën presidenciale në SHBA që mbahet në nëntor të këtij viti. Sanders, javën e kaluar i dha fund fushatës së tij presidenciale, dhe iu bashkua Bidenit në një aktivitet të fushatës …

Lexo më shumë

Sekretari i OKB-së: Vendosni gratë dhe vajzat në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19

Ndërsa miliona njerëz po preken nga koronavirusi , shefi i OKB-së theksoi pasojat shkatërruese të pandemisë mbi gratë dhe vajzat, të cilat kalojnë çdo sferë: nga shëndetësia, ekonomia, deri te siguria dhe mbrojtja sociale. “Gati 60 përqind e grave në të gjithë botën punojnë në ekonominë joformale, duke fituar më …

Lexo më shumë

Paralajmëron shefi i OKB-së: Covid-19 po kërcënon paqen dhe sigurinë globale

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar Këshillin e Sigurimit se pandemia me koronavirus është duke kërcënuar paqen dhe sigurinë ndërkombëtare – “çka potencialisht mund të rezultojë me rritje të pakënaqësive shoqërore dhe dhunë, e cila mund të dëmtojë rëndë aftësinë tonë për ta luftuar virusin”. …

Lexo më shumë

FMN: Pandemia mund të shkaktojë krizën ekonomike ngjashëshm me Depresionin e madh të vitit 1930

Pandemia globale me koronavirus do të nxisë krizën më të rëndë ekonomike prej Depresionit të Madh, të vitit 1930 dhe do të kërkohet përgjigjje masive për rimëkëmbje, ka paralajmëruar Fondi Monetar Ndërkombëtar. Shefja e FMN-së, Kristalina Georgieva, ka thënë se “rritja globale do të zvogëlohet negativisht më 2020”, pasi 170 …

Lexo më shumë