BOTA

A po tensionohen raportet SHBA – Turqi ?

shba turqi rusi raketat

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, dërgesa e parë e sistemit raketor rus S-400 ka arritur në një bazë ajrore në kryeqytetin Ankara të premten. Ky veprim pritet të zemërojë SHBA-të, që më parë kishin paralajmëruar se Turqia nuk mund të ketë as sistemin mbrojtës anti-ajror S-400 dhe aeroplanët luftarakë …

Lexo më shumë

Popullsia e Italisë do të përgjysmohet

italia, nataliteti, emigracioni

Sipas parashikimeve nga EUROSTAT, popullsia e eurozonës do të tkurret me 20 milionë njerëz deri në fund të shekullit Kjo tkurrje do të vijë kryesisht për shkak të ndryshimeve demografike në strukturën shoqërorë të Italisë. Italia do të njohë një rënie prej 16 milionë njerëzish, si pasojë e një popullsie …

Lexo më shumë

A është e përgjegjshme Merkel për shëndetin?

angela merkel

Bashkë me Merkelin në karriga të bardha mbi qilimin e kuq, ishte ulur edhe kryeministrja e Danimarkës, derisa bëheshin nderimet ushtarake jashtë ndërtesës së kancelarisë në Berlin Gjendja shëndetësore e ka detyruar kancelaren gjermane, Angela Merkel, që të ndryshojë protokollin. Ajo ka qëndruar e ulur derisa janë intonuar himnet shtetërore …

Lexo më shumë

Skencëtarja amerikane e vrarë në Kretë

kreta

Amerikania Suzanne Eaton, 60 vjeçe, me profesion biologe, është gjendur e vrarë në një shpellë në ishullin e Kretës, deklaruan autoritetet greke, pas kryerjes së autopsisë ligjore Eaton ndodhej në ishull për të marrë pjesë në një konferencë shkencore në Akademinë Ortodokse të Kretës dhe kishte humbur gjurmët që prej …

Lexo më shumë

Prapë dridhet Merkel

Anthony Reney, Angela merkel

E kaplojnë dridhjet për herë të tretë Kancelarja gjermane Angela Merkel është parë sot duke u dridhur gjatë takimit me kryeministrin finlandez Antti Rinne, që është hera e tretë e dridhjeve gjatë muajve të kaluar. Trupi i Merkelit dridhej ndërsa qëndroi me Rinne gjatë nderimeve ushtarake në mbërritjen e tij. …

Lexo më shumë