BOTA

Ta hash apo ta lëpish!?

taip erdogan, vladimir putin, rusia, turqia

Presidentët  provojnë akulloret pasi inspektuan pajisjet ushtarake Liderët vendosën të pushonin pak duke u shkëputur nga pajisjet e rënda ushtarake për t’u ëmbëlsuar me një akullore jashtë aeroportit. Presidenti rus Vladimir Putin e ka qerasur homologun e tij, Recep Tayyip Erdogan me një akullore teksa dy krerët e shteteve inspektuan …

Lexo më shumë

Privatësia, antitrusti dhe taksimi

Mina Andreeva, Ursula von der Leyen, Google, Apple, Facebook dhe Amazon dhe nga ato kineze si Baidu, Alibaba, Tencent

BE krijion fond 100 miliardë euro kundër Google, Apple, Facebook, Amazon, Alibaba Zyrtarët europianë kanë hartuar një dokument për krijimin e “Fondit Europian të së Ardhmes”, i cili do të investojë rreth 100 miliardë euro tek kompanitë europianë me potencial të lartë. BE ka hartuar këtë plan për krijimin e …

Lexo më shumë

Emigrimi biznesor

amsterdami, holanda, britania e madeh, londra, brexit

Kompanitë po  zhvendosen nga Britania në Hollandë përpara Brexit Edhe 325 kompani të tjera të shqetësuara për humbjen e hyrjes në tregun evropian po konsiderojnë një veprim të tillë, përderisa rreth 100 kompani janë zhvendosur  tashmë nga Britania në Hollandë. Këto kompani  kanë ngritur zyra atje për të qenë brenda …

Lexo më shumë

Mbi 58% e gjermanëve janë pro takses për milionerët

gjermania, angela merkel,Thorsten Schaefer-Guembel

Kancelaria Angela Merkel e ka kundërshtuar një taksë pasurie Social Demokratët e Gjermanisë kërkojnë të vendoset  një taksë pasurie për multimilionerët dhe miliarderët dhe të përdorin të ardhurat shtesë për të rritur investimet publike në infrastrukturë, u tha  gazetarëve Thorsten Schaefer-Guembel . Schaefer-Guembel , tha se komiteti ekzekutiv i partisë …

Lexo më shumë

Pse e refuzoi ndihmën?

Jair Bolsonary, brqazili, amazona, emanuel macron, franca

Bolsonary i refuzoi 20 milionë dollarët  e vendeve të G7-tës Presidenti Brazilian, Jair Bolsonary e refuzoi ndihmën 20 milionë dollarëshe të vendeve të G7-tës për të luftuar zjarret në Amazonë, kur edhe vetë ishte shprehur se qeverisë vendase i mungojnë burimet e nevojshme për të luftuar zjarret masive, shkruan tch. …

Lexo më shumë

A ka shpresë për ‘mushkritë e botës’: G7-a ofron 22 milionë dollarë për Amazonën (VIDEO)

Liderët ndërkombëtarë janë pajtuar në samitin e shtatë vendeve më të industralizuara (G7) që të ofrojnë ndihmë logjistike dhe financiare për të ndihmuar në fikjen e zjarreve në rajonin e Amazonës. Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se këto shtete do të ofrojnë 22 milionë dollarë. Marrëveshja ka ardhur teksa …

Lexo më shumë