BOTA

Merkel, thotë se brenda 30 ditësh mund të gjendet zgjidhje për Brexit-in

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se brenda 30 ditësh, mund të gjendet një zgjidhje për mosmarrëveshjet rreth daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Merkel fjalën e kishte për çështjen e kufirit irlandez, që paraqet edhe pikën kryesore të mosmarrëveshjeve ndërmjet Londrës dhe Brukselit. Duke folur në një konferencë …

Lexo më shumë

Pse Zvicra e ndërron presidentin çdo vit?

zvicra, keshilli federal

Vendime të rëndësishme merren bashkërisht, jo individualisht Ndryshimi i rregullt i presidentit të shtetit mundëson që asnjëri prej tyre të mos ndihet i “dehur” nga fuqia politike që mban, shkruan albinfo.ch. Vendi drejtohet nga shtatë anëtarë të Këshillit Federal, të cilët do të drejtojnë vendin si një ekip bazuar në …

Lexo më shumë

Nuk shitet Grenlanda

Presidenti amerikan, Donald Trump ka anuluar një vizitë në Danimarkë, që ishte planifikuar të realizohej në fillim të muajit shtator Ky anulim ndodhi pasi kryeministrja e këtij shteti, Mette Frederiksen, ka hedhur poshtë idenë e tij për blerje të Grenlandës. “Danimarka është vend shumë i veçantë me njerëz të jashtëzakonshëm, …

Lexo më shumë

Sulmi terrorist në Afganistan

Gjatë një ceremonie martese në Kabul, këtë fundjavë, u cilësua sulm kundër njerëzimit Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në mesazhin e tij të urimit, për 100 vjetorin e pavarësisë së Afganistanit, dënoi sulmin e 17 gushtit me bombë në një ceremoni martese në Kabul. “Mjerisht, historia 100-vjeçare e Afganistanit …

Lexo më shumë