BOTA

No-deal

Michel Barnier, brexit, britania e madhe, europa, boris johnson, Jeremy Corbyn

Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian me marrëveshje nuk duket aspak e mirë Për këtë është i shqetësuar i ngarkuari i BE për marrëveshjen e Brexit, Michel Barnier. “Nuk jam optimist në çështjen, nëse një skenar ‘no-deal’ mund të shmanget”, shkruan Michel Barnier në një artikull për gazetën …

Lexo më shumë

Korea e Veriut vodhi dy miliardë dollarë

korea e veriut, kim jong un, shba

Përmes sulmeve kibernetike ndaj bankave dhe këmbimeve të kriptovalutave Sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara, Koreja Veriore i ka shfrytëzuar sulmet e sofistikuara kibernetike në masë të gjerë për të vjedhur para nga bankat dhe nga këmbimi i kriptovalutave. Në këtë mënyrë, sipas raportit, ky shtet i ka grumbulluar …

Lexo më shumë

Angela Merkel

Leipzig Graduate School of Management, angela merkel, cdu, gjermania, politika, kencelaria

Të gjitha universitetet që më kanë dhënë një doktoratë nderi Kancelarja gjermane Angela Merkel duket se sugjeroi që ajo do të kthehej në akademi në fund të mandatit të saj aktual, i cili përfundon në 2021. “Të gjitha universitetet që më kanë dhënë një doktoratë nderi, sidoqoftë, do të dëgjojnë …

Lexo më shumë

Tetëdhjetë vjet pas luftës

Gjermania i përkulet viktimave polake të tiranisë gjermane dhe kërkon falje Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i ka kërkuar falje Polonisë, për konfliktin më të përgjakshëm të historisë, gjatë një ceremonie në qytetin ku bombat e para ishin hedhur gjatë Luftës së Dytë Botërore, 80 vjet më parë. “Përkulem para …

Lexo më shumë

Uragani Dorian në kategorinë e pestë

hurricane dorian, donad trump, bahams, shba, florida, karolina jugut

Trump ka anuluar një vizitë në Poloni, ku po mbahen ceremoni për shënimin e 80-vjetorit të fillimit të Luftës së Dytë Botërore Stuhia “jashtëzakonisht e rrezikshme” pritet të godasë një zinxhir ishujsh në veriperëndim të Bahamasit më vonë gjatë ditës, tha Qendra Kombëtare për Uragane e Shteteve të Bashkuara. Më …

Lexo më shumë

Një i vdekur dhe 9 të plagosur

metro, franca, lion, sulmet terroriste

Sulmi në një metro në Lion rikthen frikën e sulmeve terroriste në Europë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë pasdite në një metro në Lion. Dy persona me thika në dorë kanë terrorizuar qytetarët, duke vrarë një burrë dhe plagosur 9 të tjerë.  Njëri nga agresorët u arrestua, kurse …

Lexo më shumë

Pedofili miliarder!

Jeffrey Epstein, pedofilia, donald trump

Në vilën e tij 16 milionë dollarëshe në Palm Beach, kanë zbuluar materiale shqetësuese Janë përfshirë dhjetëra fotografi të vajzave të reja të zhveshura dhe një karrigë dentisti me të gjitha pajisjet mjekësore. Këto janë pamje të reja nga bastisja e shtëpisë së miliarderit Jeffrey Epstein të vitit 2005. Muret …

Lexo më shumë

Për 1 milion shtetas 3,3 milion euro

brexit, europa, demonstrate

Qeveria britaneze do të mbështesë ata që do të kenë vështirësi pas Brexit Mbi 1 milion shtetas të Mbretërisë së Bashkuar aktualisht jetojnë në Bashkimit Europian, ndërsa Mbretëria e Bashkuar do të përgatisë masa të reja për të ndihmuar shtetasit britanik që jetojnë në Bashkimin Europian, shkruan euronews. Financimi i …

Lexo më shumë