BOTA

Vriten katër fëmijë

Zyrtarët palestinezë kanë thënë se katër fëmijë kanë humbur jetën nga bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës. Viktimat e fundit vijnë pasi Izraeli ka intensifikuar sulmet në këtë rajon, duke qëlluar shtëpitë e liderëve të Hamasit. Raportohet se militantët islamikë kanë hedhur sot dhjetëra raketa në Izrael. Hamasi ka …

Lexo më shumë

Lëndohen 4 toreadorë

toreador

Të paktën katër persona janë lënduar në garën vjetore të toreadorëve në Pamplon të Spanjës. Kau ka goditur me bririn e tij një pjesëmarrës të garës, ndërkohë që tre të tjerë janë lënduar gjatë ikjes nga kafshët. Lajmin e ka konfirmuar Kryqi i Kuq i Pamplonit. Sipas tij të katër …

Lexo më shumë

Dorëhiqet KM i Francës, e trashëgon Valls

As 24 orë pas përfundimit të zgjedhjeve në të cilat humbën socialistët, Kryeministri i Francës, Jean-Marc Ayrault dha dorëheqje. Presidenti i Francës, Francois Hollande ka emëruar Kryeministrin e ri të vendit, Ministrin e Punëve të Brendshme, 51 vjeçarin, Manuel Valls. Në rundin e dytë të votimeve për zgjedhjet lokale në Francë, …

Lexo më shumë

Ndërroni akrepat

akrepat

Sot duhet ndryshuar ‘ecjen e akrepave’. Ktheni kohën për një orë përpara. Ora 02:00 e mëngjesit llogaritet 03:00. Qëllimi i lëvizjes së kohës kryesisht është për shkak të kursimit të energjisë elektrike. Ky ndërrim I orës aplikohet pothuajse në të gjitha vendet e industrializuara përveç në Japoni, Afrikë etj. Për …

Lexo më shumë

Washington: 24 të vdekur

lajmi i fundit

Të paktën 24 të vdekur është epilogu i rrëshqitjes së dheut që ndodhi këtë javë afër qytetin Oso të shtetit veriperëndimor të SHBA-ve-Washington. Këto janë të dhënat e fundit të publikuara të mërkurën e sipas të cilave krahas shuarjes së jetëve të 24 shtetasve amerikan rreth 176 të tjerë ende …

Lexo më shumë

Papa i prin listës së liderëve botërorë…

Papa Francis është emëruar lideri numër një në botë sipas revistës ‘Fortune’, duke lënë kështu Presidentin amerikan, Barack Obama jashtë listës. Lista e 50 liderëve të mbarë botës përfshinë në vete aktorë Hollywood-ian, sportistë si dhe persona të famshëm në fushën e edukimit. Madje në listë është edhe ish presidentin …

Lexo më shumë

Belgjika miraton eutanazinë

belgjika

Parlamenti në Belgjikë ka miratuar projekt-ligjin që lejon eutanazinë për fëmijët me sëmundje të pashërueshme, pa ndonjë kufizim moshe. Kur projekt-ligji të nënshkruhet nga mbreti, Belgjika do të bëhet vendi i parë në botë që heqë çdo kufi moshe për këtë praktikë. Para 12 vitesh ky shtet ka legalizuar eutanazinë …

Lexo më shumë

SHBA: Përkeqësohet moti, 22 të vdekur

shba moti

Vala e stuhisë së fuqishme të të ftohtit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke vazhduar të mbulojë pjesën verilindore  me dëborë dhe ngrica. Ndërkohë që qindra mijëra banorë kanë mbetur pa energji elektrike. Rreth 550,000 shtëpi dhe biznese kanë mbetur ende në terr dhe gati 1,000 fluturime janë …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!