BOTA

Meteori godet Nikaraguan ( Video)

Një meteor me madhësi gjigande  ka rënë në Nikaragua. Kjo ngjarje i ka habitur njerëzit, dhe ekspertët kan dalur menjëher në vendin e ngjarjes. Astronomi Dr Heather Couper thotë se, ky meteor është shkëputur nga një asteroid më i madh. Në vendin ku ka rënë ky meteor, është hapur një …

Lexo më shumë

Rrëzohet aeroplani me 295 persona

lajmi, infoglobi

Një avion malajzes me 295 pasagjerë në bord është rrëzuar në Ukrainë afër kufirit me Rusinë, njofton agjencia e lajmeve, Interfax. Agjencitë Interfax dhe ITAR-TASS, duke cituar burime të industrisë së aviacionit, thanë se aeroplani i tipit Boeing 777 po fluturonte nga Amsterdami për në Kuala Lumpur. Interfax raporton se …

Lexo më shumë

Vriten katër fëmijë

Zyrtarët palestinezë kanë thënë se katër fëmijë kanë humbur jetën nga bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës. Viktimat e fundit vijnë pasi Izraeli ka intensifikuar sulmet në këtë rajon, duke qëlluar shtëpitë e liderëve të Hamasit. Raportohet se militantët islamikë kanë hedhur sot dhjetëra raketa në Izrael. Hamasi ka …

Lexo më shumë

Lëndohen 4 toreadorë

toreador

Të paktën katër persona janë lënduar në garën vjetore të toreadorëve në Pamplon të Spanjës. Kau ka goditur me bririn e tij një pjesëmarrës të garës, ndërkohë që tre të tjerë janë lënduar gjatë ikjes nga kafshët. Lajmin e ka konfirmuar Kryqi i Kuq i Pamplonit. Sipas tij të katër …

Lexo më shumë

Dorëhiqet KM i Francës, e trashëgon Valls

As 24 orë pas përfundimit të zgjedhjeve në të cilat humbën socialistët, Kryeministri i Francës, Jean-Marc Ayrault dha dorëheqje. Presidenti i Francës, Francois Hollande ka emëruar Kryeministrin e ri të vendit, Ministrin e Punëve të Brendshme, 51 vjeçarin, Manuel Valls. Në rundin e dytë të votimeve për zgjedhjet lokale në Francë, …

Lexo më shumë

Ndërroni akrepat

akrepat

Sot duhet ndryshuar ‘ecjen e akrepave’. Ktheni kohën për një orë përpara. Ora 02:00 e mëngjesit llogaritet 03:00. Qëllimi i lëvizjes së kohës kryesisht është për shkak të kursimit të energjisë elektrike. Ky ndërrim I orës aplikohet pothuajse në të gjitha vendet e industrializuara përveç në Japoni, Afrikë etj. Për …

Lexo më shumë

Washington: 24 të vdekur

lajmi i fundit

Të paktën 24 të vdekur është epilogu i rrëshqitjes së dheut që ndodhi këtë javë afër qytetin Oso të shtetit veriperëndimor të SHBA-ve-Washington. Këto janë të dhënat e fundit të publikuara të mërkurën e sipas të cilave krahas shuarjes së jetëve të 24 shtetasve amerikan rreth 176 të tjerë ende …

Lexo më shumë