BOTA

Rasti Wikileaks: Manning sot në gjykatë

manning, wikileaks

Në paraqitjen e parë në gjykatë Manning ka thënë se nuk konsideron që ka kryer krim kur i ka përcjellur Wikileaksit informatat sekrete. Washington: Një ushtar amerikan del sot në gjyq nën akuzat se i ka dhënë faqes elektronike Wikileaks qindra mijëra dokumenta sekretë. Reshteri Bradley Manning mund të dënohet …

Lexo më shumë

“Plagjiaturat” e eurodeputetëve

“Plagjiaturat”

Sa e madhe është influenca e ekonomisë në projektligjet e BE-së? Disa ekspertë dyshojnë se europarlamentarët janë të influencuar nga qarqe të ndryshme, por mendimet janë të dyjëzuara. Të hartosh projektligjeve për 500 milionë banorët e Bashkimit Europian është një çështje mjaft e ndërlikuar. Për të shmangur efektet eventuale negative …

Lexo më shumë

Nënshkruhet ligji për mbikëqyrje të huaj

Për të monitoruar aktivitetet e amerikanëve, qeveria duhet të marrë urdhër nga gjykata speciale, residenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka nënshkruar në ligj zgjatjen pesëvjeçare të autoritetit të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara për të monitoruar aktivitetet e spiunëve dhe të terroristëve të dyshuar jashtë vendit. Ligji, i …

Lexo më shumë

Anonymous sulmon pedofilët e Twitter

anonymous

Shumë profile në Twitter të pezulluara dhe një hetim për pedofili në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është rezultati i një fushate të Anonymous që ka hyrë në rreth 30 profile në rrjetin shoqëror duke zbuluar një trafik fotosh ku abuzohet me minorenë. “Nuk jemi kundër Twitter-it sepse atë …

Lexo më shumë

Profilet e Obamës dhe Romney

Profil i kandidatit demokrat, Barack Obama Me afrimin e zgjedhjeve të 6 nëntorit, Presidenti Barak Obama duket se i ka forcuar pozitat, pas prezantimit të dobët në debatin e parë presidencial kundër rivalit republikan Mitt Romney. Në ditët e fundit të fushatës, Presidenti po përpiqet ta prezantojë veten si udhëheqës …

Lexo më shumë