BOTA

Borë në Austri dhe Itali

alpet e austrise

Reshje të mëdha bore u regjistruan në fundjavë në alpet e Austrisë dhe ato pritet të vazhdojnë edhe këtë të hënë. Bora e parë ra në akullnajën Stubai në Tirolin austriak, ndërsa reshjet u intensifikuan gjatë fundjavës, duke bërë që shumë zona të skive të mbulohen me shtresën e bardhë. …

Lexo më shumë

Vdes Mugabe

Zimbabwe, Presidenti Mugabe

Robert Mugabe, udhëheqësi i parë i Zimbabvesë, pas pavarësisë, ka vdekur në moshën 95 vjeç. Mugabe ka qenë në një spital në Singapor, që nga prilli. Ai u rrëzua nga pozita, pëmes një grusht-shteti ushtarak në nëntor të vitit 2017, duke i dhënë fund tre dekadave në pushtet. Ai fitoi …

Lexo më shumë

Boris Johnson po dështon

boris johnson, britania e madhe, brexit, europa

Pas vetëm 43 ditësh në detyrë, Kryeministri i Mbretërisë së bashkuar,  e ka futur veten në një situatë shumë të vështirë Fatkeqësisht, nuk ekziston një rrugëdalje e lehtë për të ose për vendin që ai drejton në mënyrë nominale. Falë një serie keq llogaritjesh, partia e Johnson po shpërbëhet, qeveria …

Lexo më shumë

S’ka Brexit pa marrëveshje, Britania para zgjedhjeve të reja

Ligjvënësit britanikë kanë miratuar projektligjin që parandalon largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, çka mund të nxisë kryeministrin britanik, Boris Johnson që të thërrasë zgjedhje të përgjithshme. Deputetët opozitarë dhe konservatorët e zemëruar kanë miratuar projektligjin me 327 vota për dhe 299 kundër. Ky projektligj kërkon nga kryeministri …

Lexo më shumë