BOTA

Aborti legalizohet në gjithë Australinë

Aborti është legalizuar në gjithë Australinë, pasi shteti i fundit në të cilin ky proces konsiderohej i paligjshëm, Uellsi i Ri Jugor, ka votuar për ndryshim të ligjit. Projektligji, që është miratuar të enjten, përmbys ligjin 119-vjeçar, i cili është kritikuar dhe është cilësuar arkaik. Projektligji i ri ka nxitur …

Lexo më shumë

Kongresi zhvillon seanca dëgjimore për raportin e informatorit të bisedës Trump-Zelenskiy

Ushtruesi i detyrës së Drejtorit për Inteligjencë Kombëtare, Joseph Maguire, do të paraqitet para ligjvënësve amerikanë të enjten, rreth dorëzimit të një ankese të një informatori, që ka rezultuar me nisje të procedurave për shkarkim të presidentit amerikan, Donald Trump. Ankesa, përmbajtja e së cilës është ende e klasifikuar, besohet …

Lexo më shumë

Londër : Përmbyten 4 stacione hekurudhore

Reshjet e djeshme, të krahasueshme me një muaj shi sollën përmbytje të mëdha veçanërisht në Londër. Kështu mijëra udhëtarë në kryeqytet përjetuan vonesa të shumta në transportin publik për shkak të vërshimit të ujit në linjat hekurudhore. Në total, katër stacione u detyruan të mbyllen si pasojë e përmbytjeve në …

Lexo më shumë

Çka është “impeachment” dhe pse po kërkohet shkarkimi i presidentit Tump?

donald trump

Kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, ka njoftuar të martën se do të nisë një hetim zyrtar nëse presidenti Donald Trump, duhet t’u nënshtrohet procedurave të shkarkimit. Ky vendim vjen pas raportimeve se presidenti Trump gjatë një telefonate në korrik me presidentin e Ukrainës, Volodomyr Zelenskyi, kishte kërkuar nga …

Lexo më shumë