Ballina / BOTA (page 369)

BOTA

Papunësia globale në rritje

Papunësia globale do të vazhdojë të rritet për shkak të rritjes së ngadalshme ekonomike dhe trazirave në treg, ka parashikuar Organizata për Punë e Kombeve të Bashkuara. Ajo ka thënë se 201 milionë njerëz në botë kanë qenë pa punë në vitin 2014, kurse raporti i publikuar parashikon që papunësia …

Lexo më shumë

Vdes 22 vjeçarja nga sulmi kanibalist

lajmi i fundit

Njëzet e dy vjeçarja, Cerys Yemm është gjetur e vdekur nga sulmi që besohet të jetë sulm kanibalist, në hotelin Sirhow Arms tw fshatit Argoed në Wels të Britanisë së Madhe.  Pjesëtarët e policisë kanë dalur në vendin e ngjarjes menjëherë pas lajmërimit të rastit dhe kanë vrarë 34 vjeçarin …

Lexo më shumë

Meteori godet Nikaraguan ( Video)

Një meteor me madhësi gjigande  ka rënë në Nikaragua. Kjo ngjarje i ka habitur njerëzit, dhe ekspertët kan dalur menjëher në vendin e ngjarjes. Astronomi Dr Heather Couper thotë se, ky meteor është shkëputur nga një asteroid më i madh. Në vendin ku ka rënë ky meteor, është hapur një …

Lexo më shumë

Rrëzohet aeroplani me 295 persona

lajmi, infoglobi

Një avion malajzes me 295 pasagjerë në bord është rrëzuar në Ukrainë afër kufirit me Rusinë, njofton agjencia e lajmeve, Interfax. Agjencitë Interfax dhe ITAR-TASS, duke cituar burime të industrisë së aviacionit, thanë se aeroplani i tipit Boeing 777 po fluturonte nga Amsterdami për në Kuala Lumpur. Interfax raporton se …

Lexo më shumë

Vriten katër fëmijë

Zyrtarët palestinezë kanë thënë se katër fëmijë kanë humbur jetën nga bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës. Viktimat e fundit vijnë pasi Izraeli ka intensifikuar sulmet në këtë rajon, duke qëlluar shtëpitë e liderëve të Hamasit. Raportohet se militantët islamikë kanë hedhur sot dhjetëra raketa në Izrael. Hamasi ka …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!