Ballina / BOTA (page 366)

BOTA

“Plagjiaturat” e eurodeputetëve

“Plagjiaturat”

Sa e madhe është influenca e ekonomisë në projektligjet e BE-së? Disa ekspertë dyshojnë se europarlamentarët janë të influencuar nga qarqe të ndryshme, por mendimet janë të dyjëzuara. Të hartosh projektligjeve për 500 milionë banorët e Bashkimit Europian është një çështje mjaft e ndërlikuar. Për të shmangur efektet eventuale negative …

Lexo më shumë

Nënshkruhet ligji për mbikëqyrje të huaj

Për të monitoruar aktivitetet e amerikanëve, qeveria duhet të marrë urdhër nga gjykata speciale, residenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka nënshkruar në ligj zgjatjen pesëvjeçare të autoritetit të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara për të monitoruar aktivitetet e spiunëve dhe të terroristëve të dyshuar jashtë vendit. Ligji, i …

Lexo më shumë

Anonymous sulmon pedofilët e Twitter

anonymous

Shumë profile në Twitter të pezulluara dhe një hetim për pedofili në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ky është rezultati i një fushate të Anonymous që ka hyrë në rreth 30 profile në rrjetin shoqëror duke zbuluar një trafik fotosh ku abuzohet me minorenë. “Nuk jemi kundër Twitter-it sepse atë …

Lexo më shumë

Profilet e Obamës dhe Romney

Profil i kandidatit demokrat, Barack Obama Me afrimin e zgjedhjeve të 6 nëntorit, Presidenti Barak Obama duket se i ka forcuar pozitat, pas prezantimit të dobët në debatin e parë presidencial kundër rivalit republikan Mitt Romney. Në ditët e fundit të fushatës, Presidenti po përpiqet ta prezantojë veten si udhëheqës …

Lexo më shumë

Humbën jetën 289 veta

Deri te shtrirja e shpejt e zjarrit pjesërisht erdhi për shkak të mungesës së rregullave për sigurinë në vendin e punës. Mbi 289 persona kanë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë plagosur me rastin e shpërthimit të zjarrit në një fabrikë të konfeksionit në Karaçi të Pakistanit. Sipas kreut …

Lexo më shumë

Bukuritë që po vdesin…

Një numër i madh i palmave të Madagascar-it janë duke u përballur me zhdukje  si pasojë e ‘pastrimit’ të sipërfaqes së tokës, kanë bërë të ditur hulumtues për mbrojtje të ambientit. Unioni Ndërkombëtarë për Konservimin e Natyrës (IUCN) tha se 83 % e 192 llojeve të pemëve i janë shtuar listës …

Lexo më shumë

Viti i ri po kremtohet kudo

31 December, 2011 Gjithandej rruzullit 7 miliardë banorë të planetit Tokë po kremtojnë ndërrimin e motmoteve. Në mesnatë (sipas kohës së Australisë) Sydney shkeli në vitin 2012 pas shpërthimit të fishekzjarreve që zgjatën 15 minuta . Pjesëmarrës të këtij manifestimi spektakular ishin mbi 2.6 milionë veta nga të gjitha anët …

Lexo më shumë