Ballina / BOTA (page 349)

BOTA

Eurozona do ta kreditojë sërish Greqinë

Liderët e vendeve anëtare të eurozonës e kanë arritur një marrëveshje të përkohshme me Greqinë, për një program të ri të kreditimit. Kështu duke e eliminuar rrezikun e menjëhershëm të shkatërrimit të sistemit financiar të Greqisë dhe daljes nga eurozona. Marrëveshja, e cila përfshinë edhe “reforma serioze” dhe ndihmë, është …

Lexo më shumë

Eurogrupi shqyrton propozimin grek; bisedime të vështira

Ministrat e Financës së Eurozonës paralajmëruan për bisedime të vështira, para takimit ku do të vendoset nëse propozimet e reja të qeverisë greke meritojnë një paketë të tretë huadhënieje. Ministri gjerman i Financave, Wolfgan Schaeuble i përshkroi bisedimet si “tmerrësisht të vështira”, ndërsa kreu i Eurogrupit, Jeroen Dijsselbloem foli për …

Lexo më shumë