BOTA

Dënohet me vdekje miliarderi iranian

Miliarderi iranian, Babak Zanjani, personi më i pasur në Republikën Islamike të Iranit, është dënuar me vdekje, pasi është shpallur fajtor nën akuzat për korrupsion. Gjyqësori i Iranit ka shpallur sot dënimet për Zanjanin dhe dy të pandehur të tjerë. Zanjani ka dalë në pah gjatë presidencës së Mahmud Ahmadinejadit …

Lexo më shumë

Po hetohet djali i Erdoganit

Drejtësia italiane, ka nisur hetimet për djalin e presidentit Rexhep Tajip Erdogan. 35-vjeçari Bilal Erdogan hetohet për pastrim parash, pas deklaratës së kundërshtarit politik të presidentit Erdogan, ku ai akuzohet për shumën e parave që posedon në shtetin italian. Për shkak të hetimit nuk dihet shuma e parave të transferuara, …

Lexo më shumë

BE dhe Britania arrijnë marrëveshjen

Pas diskutimesh të gjata në samitin e Brukselit në lidhje me paketën e reformave të BE-së dhe qëndrimit të Britanisë në bllokun europian, është arritur marrëveshja. Kryeministri britanik, David Cameron thotë se ‘Me Marrëveshjen e arritur, Britania fiton status special, prandaj ai tani mund ti propozijë kabinetit dhe ligjvënësve të …

Lexo më shumë