BOTA

Trumpi trondit bursat

Tregjet financiare reagojnë me minus pas lajmeve se Donald Trumpi kryeson në votime. Tregjet financiare reaguar sot herët në mëngjes (09.11) me shqetësim nervozitet ndaj rrjedhës së zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kandidati republikan Donald Trump duket se ka mundësi reale për të arritur në Shtëpinë e Bardhë, edhe pse shumica …

Lexo më shumë

Përse i humbi zgjedhjet Hillary Clintoni

Hillary Clinton

Ky dështim pasqyron pjesërisht një industri të dështuar. Mbërritja tek një audiencë e madhe duke mos përdorur më telefonat fiksë, apo edhe celularët, ka shpënë në rezultate të gabuar kudo nëpër botë, kohët e fundit Se si ia doli Hillary Clintoni të humbte zgjedhjet, përballë një kandidati kaq përçarës dhe …

Lexo më shumë

Deportohet nga Pakistani “vajza afgane”

Pakistani ka deportuar një grua afgane, fotografia e së cilës në ballinën e revistës National Geographic u shndërrua në simbol të Afganistanit gjatë luftës së viteve 1980. Sharbat Gula, e njohur si “vajza afgane” sy gjelbër u deportua në vendkalimin kufitar në Tokham nga zyrtarë pakistanezë dhe iu dorëzua autoriteteve …

Lexo më shumë

Është Donald Trump – Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

I mposhti të gjithë, fillimisht republikanët tradicionalë në garën brenda partisë së tyre, e më pas edhe demokratët në zgjedhjet presidenciale. Ky është Donald Trump, Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Manjati njujorkez i pasurive të paluajtshme ka befasuar me rezultatin e arritura duke siguruar 288 vota …

Lexo më shumë

Voton kanditatja demokrate Clinton

Kandidatja demokrate për zgjedhjet presidenciale, Hillary Clinton votoi sot në orën 08:00 (13:00 GMT) në një shkollë fillore pranë banesës së saj në Chappaqua, në shtetin e Nju Jorkut. Ajo gjatë votimit ishte e shoqëruar me bashkëshortin e saj, ish-presidentin Bill Clinton. Ajo pasi kishte dal nga qendra e votimit …

Lexo më shumë

Kush janë Trump dhe Clinton ?

Donald Trump Donald Trump i lindur në Queens,  të Nju Jorkut, u rrit në një familje të pasur. Donald Trump gjatë karrierës së tij pati arritje të larta, si ngritja e kullës së spikatur “Trump”, dhe shfaqi talent në mediat, gjë që do ta ndihmonte më vonë gjatë fushatës. Mirëpo …

Lexo më shumë