BOTA

Pse fitoi Donald Trump?

Një nga gjërat që besoj se e bëri të prekshëm triumfin e Donald Trump ishte se ai vetë ishte një “superstar i reality show”. Ai e bëri këtë edhe në fushatë dhe shpesh kemi parë ato shprehejt standarde që përdorin personazhet e Big Brother, që “unë do jem vetvetja”. Donald …

Lexo më shumë

Trumpi trondit bursat

Tregjet financiare reagojnë me minus pas lajmeve se Donald Trumpi kryeson në votime. Tregjet financiare reaguar sot herët në mëngjes (09.11) me shqetësim nervozitet ndaj rrjedhës së zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kandidati republikan Donald Trump duket se ka mundësi reale për të arritur në Shtëpinë e Bardhë, edhe pse shumica …

Lexo më shumë

Përse i humbi zgjedhjet Hillary Clintoni

Hillary Clinton

Ky dështim pasqyron pjesërisht një industri të dështuar. Mbërritja tek një audiencë e madhe duke mos përdorur më telefonat fiksë, apo edhe celularët, ka shpënë në rezultate të gabuar kudo nëpër botë, kohët e fundit Se si ia doli Hillary Clintoni të humbte zgjedhjet, përballë një kandidati kaq përçarës dhe …

Lexo më shumë

Deportohet nga Pakistani “vajza afgane”

Pakistani ka deportuar një grua afgane, fotografia e së cilës në ballinën e revistës National Geographic u shndërrua në simbol të Afganistanit gjatë luftës së viteve 1980. Sharbat Gula, e njohur si “vajza afgane” sy gjelbër u deportua në vendkalimin kufitar në Tokham nga zyrtarë pakistanezë dhe iu dorëzua autoriteteve …

Lexo më shumë

Është Donald Trump – Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

I mposhti të gjithë, fillimisht republikanët tradicionalë në garën brenda partisë së tyre, e më pas edhe demokratët në zgjedhjet presidenciale. Ky është Donald Trump, Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Manjati njujorkez i pasurive të paluajtshme ka befasuar me rezultatin e arritura duke siguruar 288 vota …

Lexo më shumë