Ballina / BOTA (page 328)

BOTA

Erdogan e humbi shumicën?

Me mbylljen e vendvotimeve kanë përfunduar zgjedhjet parlamentare në Turqi, ndërsa pritet që rezultatet të bëhen publike nesër në mëngjes. Sipas konstatimeve paraprake, partia AK që gëzon pushtetin, mund të humbasë shumicën e saj parlamentare. Vëzhgimet paraprake sugjerojnë se, partia e udhëhequr nga Selahattin Demirtas mund të hyjë në parlament …

Lexo më shumë

Përfunduan votimet' sipas sondazheve po prinë partia e Erdoganit

Ka përfunduar procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare në Turqi. Rezultatet paraprake nuk pritene menjëhërë, ato do të dihen pas disa orëve. Sipas disa sondazheve paraprake, partia në pushtet e presidentit Recep Tayyip Erdogan, pritet të fitojë. Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e udhëhequr nga Erdogan, kërkon ndryshime në kushtetutën …

Lexo më shumë

Turqia sot voton

Qytetarët turq votojnë sot në zgjedhjet parlamentare. Rezultatet do të përcaktojnë nëse Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Erdogan mund të fitojë shumicën dhe të ndryshojë Kushtetutën e Turqisë. Erdogan ka thënë se synon të zhvendosë Turqinë nga sistemi parlamnetar që ka tani, në sistem presidencial. Analistët, …

Lexo më shumë