Ballina / BOTA (page 326)

BOTA

Shënohet Dita e Familjes

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 15 maj shpalli “ditën ndërkombëtare të familjes”, në mënyrë që të rrisë ndërgjegjësimin për problemet dhe çështjet e familjes. Gjithashtu për të ndihmuar që këto çështje të fitojnë rol të rëndësishëm në politikat e shteteve anëtare. Në këtë ditë në gjithë botën …

Lexo më shumë

Cameron kërkon ligje të reja kundër radikalizmit

Kryeministri i ri i Britanisë së Madhe, David Cameron po angazhohet në nxjerrjen e ligjeve të reja kundër radikalizmit dhe promovimit të ideologjive militante që rrisin rekrutimin e numrit të të rinjëve në organizatat radikale islamike. Legjislacioni i ri do të përfshijë fuqinë e institucioneve për të kufizuar aktivitetin e të gjithë atyre …

Lexo më shumë

Tërmet në Japoni

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Japoninë në mëngjezin e së mërkurës. mu në pjesën kur i njejti kishte lënë rreth 18 mijë të vdekur në vitin 2011. I magnitudës prej 6.8 shkallësh Rihter, tërmeti kësaj radhe nuk ishte i përmasave për shfaqjen e cunamit, thonë autoritetet e Institutit Meteorologjik …

Lexo më shumë