Ballina / BOTA (page 324)

BOTA

Rrëzohet aeroplani me 295 persona

lajmi, infoglobi

Një avion malajzes me 295 pasagjerë në bord është rrëzuar në Ukrainë afër kufirit me Rusinë, njofton agjencia e lajmeve, Interfax. Agjencitë Interfax dhe ITAR-TASS, duke cituar burime të industrisë së aviacionit, thanë se aeroplani i tipit Boeing 777 po fluturonte nga Amsterdami për në Kuala Lumpur. Interfax raporton se …

Lexo më shumë

Vriten katër fëmijë

Zyrtarët palestinezë kanë thënë se katër fëmijë kanë humbur jetën nga bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës. Viktimat e fundit vijnë pasi Izraeli ka intensifikuar sulmet në këtë rajon, duke qëlluar shtëpitë e liderëve të Hamasit. Raportohet se militantët islamikë kanë hedhur sot dhjetëra raketa në Izrael. Hamasi ka …

Lexo më shumë

Lëndohen 4 toreadorë

toreador

Të paktën katër persona janë lënduar në garën vjetore të toreadorëve në Pamplon të Spanjës. Kau ka goditur me bririn e tij një pjesëmarrës të garës, ndërkohë që tre të tjerë janë lënduar gjatë ikjes nga kafshët. Lajmin e ka konfirmuar Kryqi i Kuq i Pamplonit. Sipas tij të katër …

Lexo më shumë

Belgjika miraton eutanazinë

belgjika

Parlamenti në Belgjikë ka miratuar projekt-ligjin që lejon eutanazinë për fëmijët me sëmundje të pashërueshme, pa ndonjë kufizim moshe. Kur projekt-ligji të nënshkruhet nga mbreti, Belgjika do të bëhet vendi i parë në botë që heqë çdo kufi moshe për këtë praktikë. Para 12 vitesh ky shtet ka legalizuar eutanazinë …

Lexo më shumë

Angli: Viktima e parë nga vërshimet

angli , londer, londra, britania

Një persona ka vdekur, kurse dhjetëra mijëra kanë mbetur pa energji elektrike si pasojë e stuhisë dhe erërave të fuqishme që kanë goditur Mbretërinë e Bashkuara. Viktima e parë është një shtatëdhjetë vjeçar nga Wiltshire, mbi 130 mijë amvisëri kanë mbetur në terr, njofton kompania britanike e shpërndarjes së energjisë …

Lexo më shumë