Ballina / BOTA (page 323)

BOTA

Mëngjesi Kombëtar i Lutjeve

Obama

 Presidenti Barack Obama tha se liria fetare ka rëndësi për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara dhe nxitja e lirive fetare jashtë vendit është një pjesë e rëndësishme e politikës së jashtme amerikane. Zoti Obama foli sot në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve në Uashington, duke thënë se disa herë besimi …

Lexo më shumë

Dita Ndërkombëtare kundër Gjymtimit Gjenital Femëror

gjymtimi_gjenital

Sot është Dita Ndërkombëatre Kundër Ndërhyrjeve në Pjesën Gjenitale të Femrës e njohur si FGM. Çka është Gjymtimi Gjenital Femëror? Gjymtimi gjenital femëror (FGM), përfshinë procedura që qëllimisht shkaktojnë dëmtime të organeve gjenitale femërore për arsye JO-mjekësore. Kjo procedurë e cila kryhet te shumë femra nuk ka as përfitime shëndetësore …

Lexo më shumë

Stuhitë godasin Evropën

stuhite, evropa

Një e katërta e sllovenëve kanë mbetur pa energji elektrike teksa  pjesë të Evropës po përballen me stuhitë më të rënda prej dekadash. Më se 250.000 njerëz janë prekur nga moti ekstrem me reshje të dendura të borës dhe akull që filloi të premten. Rreth 40% të shkollave janë mbyllur, …

Lexo më shumë

Referendumi në Egjipt: 5 të vrarë, 13 të plagosur

E plotësuar: “Të paktën pesë vetë janë vrarë e 13 janë plagosur gjatë protestave në Egjipt” ka konfirmuar zëdhënësi i Ministrit të Shëndetësisë të Egjiptit. Protestat janë organizuar për të kundërshtuar referendumin dy ditor, për ndryshimet kushtetuese. Egjipti në referendum për kushtetutë të re Shtetasit e Egjiptit po marrin pjesë në …

Lexo më shumë

42 të vdekur nga bletët

Në një provincë të Kinës veriore bletët gjigante kanë mbytur rreth 42 persona që nga Korriku i këtij viti. Zyrtarët thonë se si pasoëj e kohës së nxehtë është rritur edhe numri i insekteve. Më e keqja nuk është helmi të cilën ato e lëshojnë dhe që shkatërrojnë qelizat e …

Lexo më shumë