BOTA

ISIS ekzekuton klerikun 100 vjeçar sufi

Po vazhdojnë brutalitetet e ISIS-it, organizatës që e quan vetën ‘Shtet Islamik’ por të cilën shumica e vendeve demokratike të botës e ka shpallur organizatë terroriste. Isis ka ekzekutuar klerikun 100 vjeçar nën akuzën se ai ‘ka praktikuar magjinë e shtriganëve’. Njëqind vjeçari , kleriku sufi, Sheikh Sulaiman Abu Haraz, ishte …

Lexo më shumë

APEC: Tregti të lirë edhe pa SHBA-në

Takimi i Bashkësisë Ekonomike të Aziatik-Paqësorit (APEC), i cili përfundoi të dielën (20.11), u errësua nga fitorja e Trumpit. Shqetësimi për të ardhmen e tregtisë së lirë u shpreh edhe në konsultimet në Peru. Në konferencën e APEC-ut, Bashkësisë Ekonomike të Aziatik-Paqësorit, kaloi si një fantazmë që sjell frikë dhe …

Lexo më shumë

Vdes ish-presidenti grek, Kostis Stefanopulos

Ish-presidenti i Greqisë, Kostis Stefanopulos është ndarë nga jeta mbrëmjen e së dielës në moshën 90-vjeçare. Ai kurohej në gjendje të rëndë prej disa ditësh në një spital të Athinës, me ndërlikime në rrugët e frymëmarrjes. Stefanopulos ka qenë një personalitet i rëndësishëm i jetës politike të Greqisë. Ai ishte …

Lexo më shumë