BOTA

Kush do ta zëvendësoj John Boltonin ?

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, më 17 shtator, shpalli pesë emra si zëvendësues të mundshëm, për pozitën e lirë të këshilltarit të sigurisë kombëtare, katër prej të cilëve kanë punuar në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, raportoi Reuters. Duke folur para gazetarëve në bordin e aeroplanit presidencial, Trump renditi …

Lexo më shumë

Bota kërcënohet nga armët bërthamore

Udhëheqësit botërorë që janë mbledhur për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së duhet ta trajtojnë kontrollin e armëve bërthamore si një përparësi kryesore, thotë një grup i përbërë nga më shumë se 100 figura politike, ushtarake e diplomatike. Ata kanë nxjerrë një deklaratë ku paralajmërojnë se rreziku për një aksident bërthamor, …

Lexo më shumë

Londra dhe Berlini: Sulmet në rafineritë saudite kërkojnë përgjigje ndërkombëtare

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, ranë dakord se duhet të punojnë me partnerët ndërkombëtarë, për të ndërmarë një përgjigje të përbashkët ndaj sulmeve në objektet e naftës në Arabinë Saudite. Të dy liderët gjithashtu ranë dakord se ekziston nevoja për shtensionimin e situatës në rajon, si …

Lexo më shumë

SHBA, mbi 50 mijë punëtorë fillojnë grevën

greva

Anëtarët e sindikatës së Bashkuar të Punëtorëve të Industrisë së Automobilëve (UAW) filluan sot grevën ndaj kompanisë General Motors, ndërsa nuk u arrit marrëveshje për nënshkrimin e një kontrate të re kolektive. Megjithëse pritej të rifillonin bisedimet, sot fabrikat që prodhojnë makina në nëntë shtete amerikane, me rreth 50 mijë …

Lexo më shumë