Ballina / BOTA (page 319)

BOTA

BE dhe Britania arrijnë marrëveshjen

Pas diskutimesh të gjata në samitin e Brukselit në lidhje me paketën e reformave të BE-së dhe qëndrimit të Britanisë në bllokun europian, është arritur marrëveshja. Kryeministri britanik, David Cameron thotë se ‘Me Marrëveshjen e arritur, Britania fiton status special, prandaj ai tani mund ti propozijë kabinetit dhe ligjvënësve të …

Lexo më shumë

Po i rritet popullariteti Trumpit

Në Shtetet e Bashkuara, një anketë e re e publikuar sot tregon se biznesmeni Donald Trump e ka shtuar epërsinë ndaj kandidatëve të tjerë republikanë presidencialë, në garën për të marrë emërimin e Partisë. Sipas anketës së Universitetit Quinnipiac, Trump gëzon një mbështetje prej 39 për qindsh, i pasuar nga …

Lexo më shumë

Kush janë Muxhahedinët “e mirë” të opozitës ndaj Ajatollahut

Vite më parë, disa politikanë britanikë i përshkruanin si “patriotë të mirë” apo si “grupi kryesor i opozitës iraniane”. Në një artikull për “Sunday Telegraph”, Christopher Booker thoshte se, organizata që kanë ngritur në këmbë, Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran, ishte “opozita e vërtetë ndaj diktaturës” dhe “shpresa më …

Lexo më shumë