Ballina / BOTA (page 317)

BOTA

Varoufakis akuzon kreditorët për “terrorizëm"

Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis ka akuzuar kreditorët ndërkombëtarë për “terrorizëm”, vetëm një ditë para se grekët të votojnë nëse duhet apo jo që Greqia të qëndrojë në eurozonë. Varoufakis ka thënë se kreditorët, ku përfshihet Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka “detyruar” Greqinë që të mbyllë bankat dhe të “mbjellë …

Lexo më shumë

Greqia në një moment kritik

Me referendumin qeveria greke po përpiqet t’ua hedhë votuesve barrën e përgjegjësisë për dështimin e negociatave me huadhënësit ndërkombëtarë. Demokracia në Greqi është në rrezik, mendon Spiros Moskovou. Referendumi i së dielës shënon një moment kthese në historinë e re greke. Në radhë të parë ai organizohet lidhur me propozimet …

Lexo më shumë