BOTA

Rrëmuja e parë e Trump

Vendimi i presidentit të zgjedhur Donald Trump për të zëvendësuar Chris Christin si lider të procesit të transferimit të pushtetit dhe lufta e brendshme në kullën “Trump” po shkakton vonesa dhe konfuzion në Uashington. Kanë kaluar 8 ditë nga zgjedhjet, por ekipi i tranzicionit të Trumpit nuk ka kontaktuar ende …

Lexo më shumë

Londër: Brexit-i në kaos

Një Brexit i shpejtë apo negociata të tejzgjatura? Ende askush nuk e ka të qartë në Europë, se çfarë dëshiron Londra dhe si do t’i çojë përpara përgatitjet për daljen nga Bashkimi Europian. Michael Gove në komitetin e ri të Brexit, strukturë e dhomës së ulët të parlamentit britanik. pyet …

Lexo më shumë

Evropa “rrezikon të ndahet”

Evropa është në rrezik të ndarjes dhe mund të dështojë, tha kryeministri i Francës, Manuel Valls, gjatë një vizite në Gjermani. Ai tha se projektet evropiane kanë nevojë për një bazë të re dhe se Gjermania dhe Franca duhet të tregojnë forcën. Në një ngjarje të organizuar nga gazeta Sueddeutsche …

Lexo më shumë

Steinmeier kandidat për president të Gjermanisë

Ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier, është konfirmuar zyrtarisht si kandidat për president të Gjermanisë, i nominuar nga koalicioni qeveritar, njohton Deutsche Welle Liderët e partive nga koalicioni qeveritar i Gjermanisë prezantuan zyrtarisht ministrin e jashtëm aktual, Frank-Walter Steinmeier, si kandidatin e tyre të zgjedhur për president federal, një post …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!