BOTA

Pezullimi i lëvizjes pa viza me rregullore të re

Këshilli i Europës, Parlamenti Europian dhe Komisioni Europian miratuan marrëveshjen për rregulloren e re të mekanizmit të pezullimit të heqjes së vizave. Arsyet që mund të çojnë në pezullim janë zgjeruar, duke përfshirë rënien e bashkëpunimit për riatdhesim, rritjen e normës së refuzimit të aplikimeve për riatdhesim, përfshi këtu edhe …

Lexo më shumë

Itali, Renzi zyrtarizon dorëheqjen

Matteo Renzi ka dhënë zyrtarisht dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Italisë pasditen e kësaj të mërkure. Sipas raportimeve të mediave italiane, Renzi ka qenë në Presidencë për të zyrtarizuar vendimin, ku ka qëndruar për rreth 45 minuta me presidentin Sergio Mattarella. Më herët Renzi zhvilloi një mbledhje me kryesinë …

Lexo më shumë

Athinë: Pas protestave tensionohet situata

athine, greqi, papunesia, protesta

Prania e më shumë se 3.000 policëve nuk e ka penguar Athinën të kthehet në arenë përleshjesh, në përvjetorin e 8 të ekzekutimit të adoleshentit Alexis Grigoropoulos, në dhjetorin e 2008-s. Disa qindra anarkistë hodhën një “breshër” koktejesh molotovi kundër forcave të rendit, të stacionuara në lagjen “Exarcheia”, pranë zonës …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!