BOTA

Kush po e përgjon Shtëpinë e bardhë?

Pajisjet e vogla të përgjimit, të njohura si StingRays “me gjasë kishin për qëllim të spiunonin Presidentin Donald Trump”, shkruante “Politico” Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i mohoi njoftimet në shtyp se Izraeli kishte vendosur një pajisje spiunazhi pranë Shtëpisë së Bardhë, duke thënë se kjo ishte e gjitha “një trillim”. …

Lexo më shumë

Mundësi të barabarta

Ursula Von de Meyer, be, equality gender

Von der Leyen, femra e parë në krye të Komisionit Europian me barazi gjinore me 13 femra dhe 14 meshkuj Presidentja e ardhshme e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen,  emëroi ekipin e saj të fortë prej 27 anëtarësh,  ku mbajti danezen Margrethe Vestager në postin kritik të konkurrencës dhe …

Lexo më shumë

Të gjithë komisionerët e ri të Komisionit Evropian

President Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Europian President Ursula von der Leyen paraqiti sot ekipin e saj të ri të komisionerëve, sipas faqes zyrtare të Komisionit Europian. Johannes Hahn (Austria) – komisioner për Buxhetin dhe Administrimin. Didier Reynders (Belgjikë) – komisioner për Drejtësinë. Mariya Gabriel (Bullgari) – komisionere për Inovacionin dhe Rininë. Stella …

Lexo më shumë

Mbretëresha miraton ligjin për shtyrje të BREXIT

Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II miratoi formalisht ligjin që detyron qeverinë e kryeministrit Boris Johnson, që të kërkojë tek Bashkimi Evropian një shtyrje të Brexit, njoftoi sot në mesditë Dhoma e Lordëve. “Projektligji mbi tërheqjen e BE-së ka marrë pëlqimin mbretëror”, njoftoi dhoma e lartë britanike në Twitter. Miratimi i mbretëreshës ishte …

Lexo më shumë

Borë në Austri dhe Itali

alpet e austrise

Reshje të mëdha bore u regjistruan në fundjavë në alpet e Austrisë dhe ato pritet të vazhdojnë edhe këtë të hënë. Bora e parë ra në akullnajën Stubai në Tirolin austriak, ndërsa reshjet u intensifikuan gjatë fundjavës, duke bërë që shumë zona të skive të mbulohen me shtresën e bardhë. …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!