BOTA

Kancelarja Merkel flet para parlamentit gjerman

merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu sot pakënaqësinë për dështimin e mundshëm të marrëveshjes për Partneritetin Trans-Paqësor, pasi presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump përsëriti se do që të tërhiqet prej saj. Në një fjalim para parlamentit, ajo tha se Gjermania duhet të rrisë shpenzimet për mbrojtjen dhe dënoi sulmet ndaj …

Lexo më shumë

Ban Ki-moon thirrje SHBA-së e Rusisë të rifillojnë bisedat për armët bërthamore

ban ki moon

Shefi i OKB-së, u ka bërë thirrje Rusisë dhe SHBA-së që të rifillojnë bisedimet për të zvogëluar arsenalin masiv bërthamor. Sekretari i përgjithshëm, Ban Ki-moon e bëri thirrjen gjatë një ligjërate në Universitetin e New Yorkut, më 23 nëntor. Gjasat për rihapjen e bisedimeve ndërmjet Moskës dhe Washingtonit për shkurtimin …

Lexo më shumë

Në Shengen vetëm me pesë Euro

Udhëtarët pa viza këtej e tutje duhet të regjistrohen për hyrje-daljet në zonën Shengen. Synimi është më shumë siguri. Komisioni i BE-së prezantoi të mërkurën (16.11) në Bruksel sistemin elektronik të emërtuar “ETIAS” për regjistrimin e udhëtarëve. Me këtë sistem do të regjistrohen të gjithë turistët apo ata që udhëtojnë …

Lexo më shumë