BOTA

Angela Merkel fiton 89,5 % të votave

Kancelarja Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel është rizgjedhur për herë të nëntë në postin e kryetares së partisë CDU. Në votimin për kryetaren e re dhe të vjetër të CDU-së, Angela Merkel, morën pjesë gati 950 delegatë kristiandemokratë. Kancelarja Angela Merkel ka fituar mbështetjen e 89.5 përqind të votuesve në Kongresin e partisë …

Lexo më shumë

Cazaneuve emërohet kryeministër i Francës

Ministri i brendshëm, Bernard Cazeneuve, është emëruar kryeministër i Francës, njofton Pallati Elysee, të martën, transmeton CNN. Cazaneuve e zëvendëson Manuel Valls i cili të hënën ka bërë të ditur se heq dorë nga posti i kryeministrit për të nisur fushatën për president të Francës. Valls ka kandiduar vetën në …

Lexo më shumë