Ballina / BOTA (page 300)

BOTA

Erdogan përpiqet të formojë qeveri një partiake

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan filloi formimin e një qeverie të re pasi votuesit i dhanë përsëri Partisë për Zhvillim dhe Drejtësi kontrollin e parlamentit. Analistët thonë se shqetësimet e sigurisë janë ato që dominuan zgjedhjet. Votuesit janë të shqetësuar rreth ngadalësimit të ekonomisë, shtypjes së medias, axhendës islamiste të …

Lexo më shumë

Turqi: Fiton Erdogani

Partia e Presidentit Recep Tayyip Erdogan thotë se ka arritur fitore në zgjedhjet parlamentare të Turqisë që u mbajtën të dielën. Kryeministri Ahmet Davutoglu e shpalli fitoren pasi rezultatet paraprake tregonin se Partia për Drejtësi dhe Zhvillim ka rifituar shumicën në parlament. Këto janë zgjedhjet e dyta në Turqi në …

Lexo më shumë