Ballina / BOTA (page 30)

BOTA

Sot zgjedhjet e parakohshme në Greqi

greqi, shtetesia

Qytetarët grekë sot do të votojnë për ta zgjedhur përbërjen e re të parlamentit. Opozita e qendrës së djathtë pritet ta sfidojë seriozisht qeverinë majtiste. Partia “Demokracia e Re” e Kyriakos Mitsotakisit po shpreson që t’i japë fund pushtetit të kryeministrit grek, Alexis Tsipras, dhe partisë së tij, “Syriza”. Tsipras …

Lexo më shumë

Sheiku, Seks, drogë dhe orgji

sheiku, princi, droga, seksi

Zbulohet shkaku i vdekjes së princit arab Një princ arab është gjetur i vdekur në Londër. Stafi zbuloi trupin e Sheik Khalid bin Sultan Al Qasim, 39 vjeç në Knightsbridge penthouese, dje në mëngjes, raporton “The Sun”. Nga informacionet më të fundit thuhet se princi ka ndërruar jetë për shkak …

Lexo më shumë

Këta janë liderët e ri të institucioneve të Bashkimit Evropian

brukseli , be

Krerët e Bashkimit Evropian janë dakorduar sot në Bruksel mbi emërimet në postet kyçe. Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë Ursula von der Leyen është gruaja e parë që është nominuar ndonjëherë për të drejtuar Komisionin Evropian kurse francezja, Christine Lagarde ish presidentja e Fondit Monetar Ndërkombëtar është nominuar për postin …

Lexo më shumë

Përshkallëzon protesta në Hong Kong

hong kong, protesta

Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, e dënoi, siç tha, “përdorimin ekstrem të dhunës” nga protestuesit, që sulmuan dhe vandalizuan parlamentin e këtij territori të hënën. Aktivistët e pushtuan Këshillin Legjislativ për orë të tëra, pasi u larguan nga një protestë paqësore. Trazirat, në fakt, pasuan protestat paqësore që zgjasin …

Lexo më shumë

Bisedimet që zgjatën 19 orë

bisedimet,be,postet

Pas bisedimeve më të gjata në histori, BE-ja afër marrëveshjes për postet kryesore Udhëheqësit e Bashkimit Evropian janë afër zgjedhjes së socialistit holandez, Frans Timmermans, si kryetar të Komisionit Evropian. Kështu deklaruan dy diplomatë të hënën. Bisedimet për këtë çështje kanë zgjatur 19 orë deri tash. Përndryshe, sipas një marrëveshjeje …

Lexo më shumë