Ballina / BOTA (page 30)

BOTA

Bukuroshja daneze

ellen, danimarka, BE, dyoksidi karbonit

Trageti elektrik gjatë një viti, do të parandalojë lëshimin e 2,000 ton CO2, 42 tonë azot, 2.5 ton grimcave dhe 1.4 ton dioksid squfuri në atmosferë Ellen, trageti elektrik është i aftë të transportojë 30 automjete dhe 200 pasagjerë dhe është i fuqizuar nga një bateri “me një kapacitet të …

Lexo më shumë

Ndotja e ujit po kërcënon njerëzimin

uji, bb, obsh, be

Planet botërore për t’i dhënë fund shkatërrimit të mjedisit, varfërisë dhe vuajtjes deri në vitin 2030 Raporti i Bankës Botërore paralajmëroi për efektet e ndotjes së ujit në shëndet, ekonomi, arsim dhe bujqësi në vendet e pasura dhe të varfra, pa dallim, përcjell albinfo.ch. Ndotja e ujit po kërcënon gati …

Lexo më shumë

E vjedhin rërën dhe e shesin online

sardenja, italia, franca

Tregtia e rërës, guralecëve dhe guaskave është e paligjshme dhe dënohet ne gjobë deri në 3 mijë euro Shoqata “Sardenja vidhet dhe plaçkitet” ka denoncuar rastin e fundit të grabitjes së 200 kilogram kokrra kuarci, të vjedhura javët e fundit nga plazhi i Is Arutas. Ato u bllokuan në aeroportin …

Lexo më shumë

Merkel, thotë se brenda 30 ditësh mund të gjendet zgjidhje për Brexit-in

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se brenda 30 ditësh, mund të gjendet një zgjidhje për mosmarrëveshjet rreth daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Merkel fjalën e kishte për çështjen e kufirit irlandez, që paraqet edhe pikën kryesore të mosmarrëveshjeve ndërmjet Londrës dhe Brukselit. Duke folur në një konferencë …

Lexo më shumë

Pse Zvicra e ndërron presidentin çdo vit?

zvicra, keshilli federal

Vendime të rëndësishme merren bashkërisht, jo individualisht Ndryshimi i rregullt i presidentit të shtetit mundëson që asnjëri prej tyre të mos ndihet i “dehur” nga fuqia politike që mban, shkruan albinfo.ch. Vendi drejtohet nga shtatë anëtarë të Këshillit Federal, të cilët do të drejtojnë vendin si një ekip bazuar në …

Lexo më shumë

Nuk shitet Grenlanda

Presidenti amerikan, Donald Trump ka anuluar një vizitë në Danimarkë, që ishte planifikuar të realizohej në fillim të muajit shtator Ky anulim ndodhi pasi kryeministrja e këtij shteti, Mette Frederiksen, ka hedhur poshtë idenë e tij për blerje të Grenlandës. “Danimarka është vend shumë i veçantë me njerëz të jashtëzakonshëm, …

Lexo më shumë