Ballina / BOTA (page 3)

BOTA

Lituania blen pilula jodi në vlerë të 1 milion dollarëve për mbrojtje nga rrezatimi

barna, pilula,

Lituania ka thënë se pret që të pranojë më shumë se 4 milionë pilula të jodit, teksa shteti fqinj, Bjellorusia, është duke planifikuar të funksionalizojë centralin e parë bërthamor më vonë gjatë vitit. Qeveria lituaneze ka thënë se pilulat, që vlerësohet se kanë vlerën e 1 milion dollarëve, do të …

Lexo më shumë

Sulmi terrorist në Afganistan

afganistan, kabul, shba, pomeo

Gjatë një ceremonie martese në Kabul, këtë fundjavë, u cilësua sulm kundër njerëzimit Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në mesazhin e tij të urimit, për 100 vjetorin e pavarësisë së Afganistanit, dënoi sulmin e 17 gushtit me bombë në një ceremoni martese në Kabul. “Mjerisht, historia 100-vjeçare e Afganistanit …

Lexo më shumë

Katastrofa e Brexit-it pa marrëveshje

britania e madhe, brexit, eu

Britania pritet të përballet me probleme të mëdha nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje tregtare Dokumente sekrete të qeverisë britanike paralajmërojnë paralizim në gjithë vendin në rast se Britania largohet më 31 tetor nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje. Dokumentet u publikuan nga gazeta “The Sunday Times” dhe …

Lexo më shumë