BOTA

Kirby: SHBA e shqetësuar me retorikën nxitëse të liderëve politikë në Maqedoni

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, John Kirby, u bëri thirrje udhëheqësve politikë në Maqedoni që të “respektojnë procesin demokratik dhe të mundësojnë krijimin e një qeverie kredibilie dhe të qëndrueshme”. Në një konferencë me gazetarë në Uashington, zëdhënësi Kirby shprehu shqetësimin për, siç tha, “retorikën nxitëse të disa …

Lexo më shumë

ISIS vret 3 dhe plagos 11 ushtarë turq

Tre ushtarë turq janë vrarë, ndërsa 11 të tjerë janë plagosur sot gjatë luftimeve me militantët e të ashtuquajturit Shtet Islamik (ISIS), në Siri. Lajmi është bërë i ditur nga Forcat e Armatosura të Turqisë. Njëri nga ushtarët e plagosur është në gjendje kritike, sipas ushtrisë. Luftimet në al-Bab të …

Lexo më shumë

Kronologji e sulmeve terroriste në Gjermani

Sulmet e qarqeve ekstreme islamiste në Gjermania janë evituar deri tani. Me një përjashtim. Tetor 2016 – Leipzig Siriani Dschaber al-Bakr arrestohet në Leipzig, pasi e kapën disa bashkëatdhetarë të tij. 22-vjeçari kishte siguruar mjete shpërthyese me qëllim që të sulmojë aeroportin në Berlin apo dhe objektiva të tjera. Pak …

Lexo më shumë