Ballina / BOTA (page 29)

BOTA

Populli i kërkon falje Briggite

macron, bolsonaro, amazona, brazili, samitt g 7

Jair Bolsonaro ‘shfajësohet’ ndaj fyerjës që bëri ndaj Zonjës së parë të Francës Brazilianet vërshuan në mediat sociale duke kërkuar ndjesë për sjelljen e presidentit të tyre, ndërsa reagime pati edhe nga shtetasi brazilian në rrugët e Parisit. Pas valës së indinjatës që shkaktuan komentet e tij ofenduese për bashkëshorten …

Lexo më shumë

Japonia në alarm vërshimi

japonia, vershimet, siguria

Në disa zona raportohet për 100 mm shi të rënë në më pak se një orë Instituti meteorologjik  japonez e ka vendosur  nivelin e rrezikut në maksimum,  në 5. Këto shira të rrëmbyeshëm janë një fenomen i rrallë për Japoninë, dhe ndodhin një herë në disa dekada. Ndërkohë, edhe përmasat …

Lexo më shumë

Pse Danimarka tarifon të pasurit?

sydbank, danimarka, kopenhagen, bloomberg

Normë interesi për depozitat mbi 1.1 milionë dollarë Ata që kanë llogari mbi 1.1 milionë dollarë në bankë, t`i paguajnë bankës një normë prej 0.6%, Sydbank, që është edhe banka e dytë më e madhe në vend, do të veprojë njësoj si Jyske bank, shkruan globenewswire. Banka daneze Sydbank ka …

Lexo më shumë

Ta hash apo ta lëpish!?

taip erdogan, vladimir putin, rusia, turqia

Presidentët  provojnë akulloret pasi inspektuan pajisjet ushtarake Liderët vendosën të pushonin pak duke u shkëputur nga pajisjet e rënda ushtarake për t’u ëmbëlsuar me një akullore jashtë aeroportit. Presidenti rus Vladimir Putin e ka qerasur homologun e tij, Recep Tayyip Erdogan me një akullore teksa dy krerët e shteteve inspektuan …

Lexo më shumë

Privatësia, antitrusti dhe taksimi

Mina Andreeva, Ursula von der Leyen, Google, Apple, Facebook dhe Amazon dhe nga ato kineze si Baidu, Alibaba, Tencent

BE krijion fond 100 miliardë euro kundër Google, Apple, Facebook, Amazon, Alibaba Zyrtarët europianë kanë hartuar një dokument për krijimin e “Fondit Europian të së Ardhmes”, i cili do të investojë rreth 100 miliardë euro tek kompanitë europianë me potencial të lartë. BE ka hartuar këtë plan për krijimin e …

Lexo më shumë

Emigrimi biznesor

amsterdami, holanda, britania e madeh, londra, brexit

Kompanitë po  zhvendosen nga Britania në Hollandë përpara Brexit Edhe 325 kompani të tjera të shqetësuara për humbjen e hyrjes në tregun evropian po konsiderojnë një veprim të tillë, përderisa rreth 100 kompani janë zhvendosur  tashmë nga Britania në Hollandë. Këto kompani  kanë ngritur zyra atje për të qenë brenda …

Lexo më shumë

Mbi 58% e gjermanëve janë pro takses për milionerët

gjermania, angela merkel,Thorsten Schaefer-Guembel

Kancelaria Angela Merkel e ka kundërshtuar një taksë pasurie Social Demokratët e Gjermanisë kërkojnë të vendoset  një taksë pasurie për multimilionerët dhe miliarderët dhe të përdorin të ardhurat shtesë për të rritur investimet publike në infrastrukturë, u tha  gazetarëve Thorsten Schaefer-Guembel . Schaefer-Guembel , tha se komiteti ekzekutiv i partisë …

Lexo më shumë

Pse e refuzoi ndihmën?

Jair Bolsonary, brqazili, amazona, emanuel macron, franca

Bolsonary i refuzoi 20 milionë dollarët  e vendeve të G7-tës Presidenti Brazilian, Jair Bolsonary e refuzoi ndihmën 20 milionë dollarëshe të vendeve të G7-tës për të luftuar zjarret në Amazonë, kur edhe vetë ishte shprehur se qeverisë vendase i mungojnë burimet e nevojshme për të luftuar zjarret masive, shkruan tch. …

Lexo më shumë